wtorek, 11 grudnia 2012

Paczki mikołajkowe

Przyszedł upragniony dzień wszystkich dzieci, czyli Mikołajki. Jak co roku w przedszkolach dzieci otrzymały paczki. Mój synek przyniósł do domu reklamówkę pełną słodyczy i samochodzik. Radości było co nie miara, opowiadał,że był mikołaj, śpiewał piosenki, mówił wierszyki.

Jednak gdy emocje opadły radość moja nie była już taka wielka, bo niestety Mikołaj się nie postarał. Słodycze poprostu w większości nie nadawały się do jedzenia, a synek oprócz wafelka nie zjadł nic. Reszta wylądowała w koszu na śmieci, jako że nie jadamy takich słodkości. Piotruś ostatecznie bawił się samochodzikiem (z otwieranymi drzwiami :) ) zajadając domowe ciasteczka, a ja prześwietliłam mikołajowe słodkości.

1. Petitki Lubisie z madzieniem mlecznym (producent: LU Polska)
Skład: mąka pszenna, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, jaja, olej rzepakowy, mleko w proszku, , stabilizator- glicerol, olej palmowy, dekstroza, kakao, difosforan disodowy, wodorowęglan sodu, sól, emulgatory- mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem tłuszczowym, estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu, preparat serwatkowy w proszku, aromaty, zagęstniki (guma guar), regulator kwasowości- kwas cytrynowy.

Z opakowania krzyczy napis polecane przez Instytut Matki i Dziecka

Jedno ciastko (miś) to:

114 kcal, 17,5g cukru, 14,5g tłuszczu w tym 4,1g kwasów nasyconych, 0,38g sodu i 1,6g błonnika

Opinia 

Jedno ciastko to ok.20% zapotrzebowania dziecka 4 letniego na cukry, 10% zapotrzebowania na tłuszcz.

Syrop glukozowo-fruktozowy-  powoduje otyłość, zwiększa ryzyko cukrzycu typu 2, podwyższa złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, krótko mówiąc jest gorszy od cukru białego.

Mleko w proszku- produkt mocno przetworzony ,  jest odpowiedzialne za olbrzymi wzrost występowania alergii, problemów ze stawami, migren, osteoporozy i wielu innych patologii.

Glicerol-  zauważono  niekorzystny wpływ glicerolu na poziom Hormonu antydiuretycznego w organizmie  oraz większą częstość występowania zaburzeń żołądkowo – jelitowych w porównaniu do grupy kontrolne

Olej palmowy-  zawiera on do 45% niekorzystnych dla organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych, sprzyjających otyłości, cukrzycy typu II i wzrostowi „złego” cholesterolu LDL we krwi.

Difosforan disodowy- powoduje zaburzenia w gospodarce wapniowej

Guma guar- może powodować wzdęcia i bóle żołądka

Kwas cytrynowy- stwierdzono, że syntetyczny kwas cytrynowy narusza system przewodnictwa elektrochemicznego w pracy komórek mózgowych. Inaczej mówiąc, jest w stanie z normalnego człowieka zrobić... bezmózgowca. W dodatku dodatek jego w wielu produktach jest całkowicie zbyteczny

Podsumowując nie jest to produkt polecany dla dzieci, zawiera wiele substancji szkodliwych i w mojej opinii nie warto kupować!!!
Instytut Matki i Dziecka powinien się wstydzić polecając taki produkt dla dzieci.

W zamian polecam domowe ciasto biszkoptowe z domowym dżemem pyszniej i zdrowiej.

Dodam tylko do tego produktu, iż mój synek ugryzł i wypluł natychmiast.

2. Zozole Hello Żelo  (producent: Mieszko SA )
Skład: cukier, syrop glukozowy, skrobia kukurydziana, syrop cukru inwertowanego, skoncentrowany sok jabłkowy (6%), skrobia pszenna, mąka pszenna, glicerol, tłuszcz roślinny, kwas winowy, skrobia ziemniaczana, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, żelatyna, aromaty, monostearynian glicerolu, olej roślinny, tłuszcz roślinny, cytrynian potasu, koncentraty warzywne, sól, barwniki: koszelina, kurkumina, kompleksy miedziowe, chlorofilin, dwutlenek tytanu.


Jedno opakowanie 75g (10 szt patyczków) zawiera:  276 kcal, 64g cukru, 1,7g tłuszczu

Opinia

Syrop glukozowo-fruktozowy-  powoduje otyłość, zwiększa ryzyko cukrzycu typu 2, podwyższa złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, krótko mówiąc jest gorszy od cukru białego.

Cukier biały- jest to tzw. biała śmierć , czysta sacharoza, produkt wysoko przetworzony

Biała mąka pszenna- produkt wysokoprzetworzony, pozbawiony wszelkich substancji odżywczych. Mąka oczyszczona to skrobia, która jest pozbawiona informacji genetycznej (kodu) i dlatego będzie trawiona z trudem, a niestrawione jej resztki będą wypełniać fałdy tłuszczowe w naszym ciele.

Kwas cytrynowy- stwierdzono, że syntetyczny kwas cytrynowy narusza system przewodnictwa elektrochemicznego w pracy komórek mózgowych. Inaczej mówiąc, jest w stanie z normalnego człowieka zrobić... bezmózgowca. W dodatku dodatek jego w wielu produktach jest całkowicie zbyteczny

Koszelina- barwnik otrzymywany z owadów. Może powodować alergie, astmę

Kompleksy miedziowe- barwnik  wyprodukowany syntetycznie i dodatkowo wzmocniony jonami miedzi przez co ma mocniejszą barwę i jest bardziej odporny na promienie słoneczne i wysoką temperaturę. Często jest również uważany bardziej za utrwalacz niż za barwnik. W wyniku ogrzewania mogą zostać uwolnione jony miedzi, które nie są szkodliwe dla zdrowia przy małych ilościach gdyż nie osiągają stężenia toksycznego. Istnieje również związek pomiędzy ludźmi chorymi psychicznie z zwiększoną zawartością miedzi w ich krwi, który jak dotąd nie został udowodniony

Dwutlenek tytanu- zależnie od postaci krystalograficznej jest lepszym lub gorszym fotokatalizatorem - stąd właściwości bakteriobójcze czy oczyszczające powietrze - pod wpływem UV generuje atomowy tlem (bardzo aktywny);


Podsumowując jest to cukier , trochę białej mąki i mnóstwo barwników sztucznych. Zdecydowanie  nie warto kupować!!! 
Ja wyrzuciłam opakowanie nie próbując nawet.


3. Lizak (producent EWA SA)

skład: cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, kwas cytrynowy, aromaty, barwniki E-150d, E160a, E-163

Nie podano na opakowaniu zawartości składników odżywczych. Masa lizaka 8g.

Opinia

Cukier biały- jest to tzw. biała śmierć , czysta sacharoza, produkt wysoko przetworzony

Syrop glukozowo-fruktozowy-  powoduje otyłość, zwiększa ryzyko cukrzycu typu 2, podwyższa złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, krótko mówiąc jest gorszy od cukru białego.

E-150d- Karmel amoniakalno-siarczynowy, karmel klasy IV – sól amonowa siarczynu karmelu, syntetyczny brązowy barwnik spożywczy. Może wywoływać nadpobudliwość, a także rozwolnienie i nasilenie ruchów robaczkowych jelit. Jest toksyczny dla krwi szczurów. U królików hamuje metabolizm witaminy B6.

E160a-karotenoidy  i E-163-  antocyjany - barwniki naturalne

Podsumowując jest to barwiony cukier, a więc zero substancji odżywczych. Zdecydowanie nie warto kupować!!!.


W zamian polecam sezamki słodkie, a zdrowsze.

4. Piernik jabłkowocynamonowy Bambi Christmas Star (producent: J.D.C Holding a.s) 

Skład: nadzienie wieloowocowe 21% ( cukier, przecier z jabłek, truskawek, czarnego bzu, kwas cytrynowy, pektyna, barwnik E163, E202, , dwutlenek siarki), mąka pszenna, cukier inwertowany, polewa kakaowa 20% (tłuszcz roślinny, cukier, kakao, serwatka w proszku, E442, E476, aromat wanilina), mąka żytnia, syrop glukozowy, wodorowęglan amonu, barwnik E150a, olej roślinny, kandyzowana skórka pomarańczowa, przyprawa piernikowa, błonnik pszenny, margaryna, mielony cynamon, aromaty.


Piernik 45g (opakowanie) zawiera: 178 kcal, 32g cukru, 4g tłuszczu.

Opinia

Pierwsze co jest przerażające to zawartość cukru aż 3/4 piernika to cukier.

cukier

E202- Sorbinian potasu- konserwant, najbezpieczniejszy z konserwantów, jednak w nadmiernym spożyciu może powodować alergie

E442- fosfatydy amonu- syntetyczny emulgator

Dwutlenek siarki- konserwant powoduje stratę witaminy B12, reakcje alergiczne, nudności, bóle głowy, zakłócają pracę jelit, podejrzewany o wywoływanie ataków astmy.

E476 Polirycynoleinian poliglicerolu- nadmiar powoduje zaburzenia pracy nerek i wątroby

Wanilina- syntetyczny aromat waniliowy

Podsumowując niestety stwierdzam, iż jest to produkt nie nadający się dla dzieci. Nafaszerowany jest chemią i mimo przypraw , błonnika nie warto kupować!!!

W zamian polecam upiec domowe pierniczki są proste w przygotowaniu pięknie pachną i nie mają konserwantów. Polecam dać dzieciom pierniczki do dekorowania lukrem domowym lub czekoladą i bakaliami. Pycha


5. Wafelek Góralki mleczne (importer: I.D.C Polonia SA)
Skład: tłuszcz roślinny, mąka pszenna, cukier, mleko pełne w proszku, polewa kakaowa( tłuszcz roślinny, cukier, kakao, serwatka w proszku, fosfatydy amonu, E 476, wanilina), skrobia kukurydziana, olej roślinny, lecytyna sojowa, aromat mleczny, etylowanilina, wodorowęglan sodu, żóŧtko jaja w proszku.

Jeden wafelek 50g zawiera: 276 kcal, 27g cukru, 17g tłuszczu, 4g białka.

Opinia

Słodki wafelek naszpikowany sztucznymi dodatkami i cukrem.

Zdecydowanie nie warto kupować!!! choć niestety smakuje dzieciom. Synek spróbował i chciał jeszcze, na moje szczęście dałam radę wytłumczyć mu że to same sztuczności.

1 komentarz:

  1. bardzo ciekawe wpisy, szkoda że natrafiłam na blog tak późno. i że nie jest kontynuowany. A może jakaś reaktywacja?

    OdpowiedzUsuń