wtorek, 11 grudnia 2012

Zdrowe paczki od św. Mikołaja


W poprzednim poście skrytykowałam tegorocznego św. Mikołaja, który zawitał to przedszkola mojego synka. Słodycze niestety były kupne i nie koniecznie zdrowe, dlatego postanowiłam pomóc świętemu i dać mu radę na święta.

Oto co moim zdaniem może znaleźć się w świątecznych paczkach, by było zdrowo i pysznie:
  • pierniczki domowe - z mąki orkiszowej, z cynamonem , imbirem, gałką muszkatałoą, miodem gryczanym, masłem hmm pychota
  • domowe ciasteczka owsiane
  • gorzka czekolada tak 70%
  • rodzynki nie siarkowane
  • morele niesiarkowane
  • jabłka
  • orzechy np.: migdały, nerkowca, laskowe
  • domowe muffinki

Zamiast tanich plastikowych zabawek zaś polecam:
  • albumy do rysowania lub  wycinania
  • kredki
  • małe drewniane samochodziki
  • pacynki
  • drewniane dzwoneczki lub bombki do samodzielnego zdobienia
  • książeczki

Na koniec przepis na pyszne pierniczki wypróbowałam i wyszły cudownie, pachnie w całym domu.


Świąteczne pierniczki przepis ze strony "zdrowyprzedszkolak.org"

Składniki:
55 dag mąki drobnomielonej orkiszowej lub pszennej z pełnego ziarna
30 dag miodu naturalnego ale lejącego
10 dag melasy lub zmielonego cukru trzcinowego
12 dag masła
1 jajko
2 łyżeczki sody oczyszczonej
przyprawa do piernika – około 40g do50g
kakao (opcjonalnie 2 łyżeczki)

Roztopić masło wraz z melasą, dodać miód i pozostałe składniki. Wyrobić ciasto aż będzie jednolite. Ciasto można włożyć do lodówki na godzinę, można też wałkować od razu podsypując mąką na grubość około 3 mm. Wykrawać różnych kształtów pierniczki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz